Wyczekany tupot małych stóp. Pierwsze kroki naszego dziecka są powodem do ogromnej radości i dumy rodziców.

Proces nauki chodzenia zajmuje trochę czasu i nie powinniśmy go w żaden sposób przyspieszać. Jedne dzieci zaczynają chodzić mając 8 miesięcy, a niektóre dopiero w wieku 1,5 roku. Każde dziecko jest inne, a wszystko uzależnione jest od jego indywidualnego rozwoju. Jeśli jednak cokolwiek budzi nasze obawy to zawsze lepiej skonsultować to z ortopedą, niż panikować czytając fora internetowe, gdzie mamy porównują między sobą rozwój dzieci.

U nas proces chodzenia rozpoczął się w momencie, gdy Filip zaczął wspinać się po szczebelkach łóżeczka i stawać na nóżkach trzymając się barierki (20.03.2016). Początkowo ciężko mu było utrzymać równowagę i pozostać w pionowej pozycji. Jednak z każdym dniem udoskonalał swoją nową umiejętność. Gdy opanował ją do perfekcji, podejmował próby stawania przy krzesłach, szafkach, drzwiach. Po pewnym czasie radził sobie już z tym doskonale i dzielnie maszerował trzymając się kurczowo mebli, by nie stracić równowagi.

Pierwsze kroki dziecka

Wreszcie nadszedł wyczekany dzień, w którym zrobił swoje pierwsze samodzielne kroczki. Na jego twarzy triumfowała wielka duma, a nam napłynęły łzy do oczu ze wzruszenia (09.06.2016). Obecnie przemierza każdego dnia kilometry podróżując po naszym mieszkaniu lub podczas spacerów. Mało tego, ostatnio maszeruje tak szybko, że ciężko za nim nadążyć. Świat z tej perspektywy wydaje się być dla niego jeszcze bardziej ekscytujący niż dotychczas.

Pierwsze buty do chodzenia – kiedy kupić?

Pomimo tego, że pewnie większość z nas ma ochotę od razu pobiec do sklepu i kupić buciki jak tylko pojawią się u naszego maluszka pierwsze kroki, to jednak nie śpieszmy się z tym tak bardzo. Według specjalistów, dziecko powinno jak najdłużej chodzić boso. Jeśli chcemy uchronić stópki przed zimną podłogą, to zdecydowanie lepiej zainwestować w skarpetki antypoślizgowe. Stopa powinna odbierać jak najwięcej bodźców, naturalnych impulsów, które są hamowane przez podeszwę bucika. Buty w zasadzie mają chronić stopę głownie podczas chodzenia na zewnątrz.
Podczas kontrolnej wizyty u ortopedy dowiedzieliśmy się również, żeby uważać z chodzeniem dziecka boso po trawie lub piasku. Niestety w trawie kryją się owady, a w piasku może znaleźć się np. ułamek szkła, który może zranić delikatną stopę dziecka. Jednak im więcej różnorodnych faktur dla bosej stopy, tym lepiej, ponieważ ćwiczy ona mięśnie, co w przyszłości wpłynie na jej prawidłowy rozwój.

Pierwsze buty - czym się kierować przy zakupie?

Pierwsze buty – czym się kierować przy zakupie?

Jest kilka ważnych kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania butów dla dziecka.

  • Przede wszystkim podczas mierzenia dziecko powinno stanąć w nowym buciku. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, czy wybrany rozmiar jest odpowiedni. Czubek buta powinien być w miarę możliwości szeroki, aby palce mogły swobodnie się poruszać.
  • Podeszwa musi być elastyczna (unikajmy sztywnych bucików). Zapięcie buta nie może być sztywne. Wskazane są rzepy bądź sznurówki, które pozwolą na elastyczność, ponieważ stopa podczas chodzenia cały czas się rusza. Materiał – najlepiej wybierać materiały naturalne (tj, skóra, bawełna), dzięki którym stopa nie spoci się co mogłoby prowadzić do ewentualnego odparzenia.
  • Wybór butów dla dzieci jest naprawdę całkiem spory. Dużo większy dla dziewczynek, niż dla chłopców, nad czym trochę ubolewam. Nie ma co ukrywać – jest to jeden z większych wydatków przy dziecku, ponieważ ceny dobrych dziecięcych butów są stosunkowo wysokie, a dziecięca stopa rośnie na tyle szybko, że min. co 3 miesiące warto się upewnić, czy już nie powinniśmy wymienić obuwia na większe.
  • Unikajmy butów używanych. Są sytuacje, gdy dostajemy po kimś fajne buty dla naszego maluszka, na których w ogóle nie widać śladów użytkowania lub mamy buty po starszym rodzeństwie. Pamiętajmy, że każda stopa ukształtowana jest w zupełnie inny sposób w związku z czym chodzenie w używanych butach może prowadzić do jej nieprawidłowego rozwoju.

Pierwsze kroki naszego maluszka

My kupiliśmy pierwsze buciki – skórzane sandałki (było to na początku lata) w Smyku. Niestety okazały się dość sztywne i obcierały czasem stópkę podczas dłuższego chodzenia. Ostatnio wybrałam się z Filipem po buty z myślą o zbliżającej się jesieni. Pojechaliśmy do dziecięcego sklepu obuwniczego znajdującego się w naszej okolicy. Trafiliśmy na cudowną ekspedientkę z bardzo dużym doświadczeniem i cierpliwością, która pomogła nam dokonać wyboru. Porównywałam różne modele i marki.

Zdecydowałam się za zakup butów firmy Mrugała.

Spełniają one wszystkie wspomniane przez mnie kryteria, wizualnie całkiem ładnie się prezentują, są mięciutkie, przyjemne w dotyku i z dużą łatwości zakładam je dziecku. Najważniejsze, że Filip dobrze się w nich czuje, nie przeszkadzają mu i nie uwierają podczas chodzenia.

Pierwsze buty - jakie i kiedy kupić?

Przeczytaj też

2 komentarzy

Reply

U nas pierwsze były Geoxy.

Reply

Sprawdziły się? My dopiero rozpoczynamy przygodę z bucikami, wiec z pewnością będziemy testować rożne marki. Pozdrawiam

Opublikuj

Wymagane pola zaznaczone s *